X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

من و همسرم در اروپا

باز هم حکایت ننه سرما و عمو نوروز

دوباره ننه سرما بار و بندیلش رو بسته و داره می ره و به جاش حاجی فیروز یا عمو نوروز داره میاد، حالا چرا سرما و سختی و خشونت رو به زن نسبت دادن و شکفتگی و نرمی و لطافت بهار رو به مرد نمی دونم، به نظرم برعکس باید باشه! 

( الان نصف شبی جواب این سؤال برام مهم شد رفتم توی ویکیپدیا توضیح جالبی نوشته هرچند من قانع نشدم به نظرم این قدیمی ها توی نماد گذاری گاهی لقمه رو دور سر می چرخوندن! هر کاری بکنن نمی تونن انکار کنن زن نماد زندگیه نه سرما، بله پس چی؟!

توضیح ویکیپدیا اینه:


رنگ سرخ جامه بابا نوروز، نشان راز آلودگی خورشید است که نشانه‌ای در هفت سین نوروز و سفره شب چله نیز در آن مشاهده می‌شود و ریش سفید و بلند بابا نوروز نشانه زمان و قدمت نوروز و جاوید بودن آن است. بنا به گفته برخی محققان، رنگ سرخ جامه بابانوئل نیز از سرخی جامه عمو نوروز گرفته شده‌است. در باورشناسی و نمادشناسی کهن، مرد، نشانه نرینگی و اثرگذاری است و زن نشانه اثرپذیری است. در داستان بابانوروز و ننه سرما هم اگر طبق باورهای باستان بابا نوروز مرد است و ننه سرما زن، به این نشان است که چیرگی بر سرما با گرما و روشنی است و ننه سرما، آمدن عمو نوروز و روشنی را انتظار می‌کشد. این اتفاقی است که نه تنها در طبیعت؛ بلکه در کل کائنات روی می‌دهد و این روشنی است که تاریکی را در بر می‌گیرد و تاریکی در نور هرگز جایی نداشته و ندارد این جریان یک فلسفه خداوندی است و در معنا تحقق پیدا می‌کنند و داستان زیبای بابانوروز و ننه سرما نیز نمادی از این واقعیت اهورایی است )


بگذریم هنوز 5-4 روز به آغاز سال نو مونده اما چون می دونم بیشتر دوستانی که از ایران به این وبلاگ میان از یکی دو روز قبل از عید ناپدید می شن و می رن که تعطیلات دو هفته ای طولانی خودشون رو شروع کنن منم زودتر این پست رو می ذارم تا بتونم سال نو رو به همگی تبریک بگم.

از خدا می خوام اگه سال 93 سال خوبی براتون نبوده سال 94 براتون پر باشه از اتفاقات خوشایند، تجربیات بی نظیر، موفقیت هایی که الان به نظرتون دور از دسترس می رسن، شغل و درآمد خوب و از همه مهم تر سلامتی خودتون و خانواده و عزیزانتون ... نمی خوام شعار بدم واقعیت اینه که توی این دنیا با هر نوشی نیشی هم هست مشکلات و ناکامی ها همیشه هستن و نمی شه گفت تمام روزهای سال آینده شیرین خواهند بود و تمام این آرزوهای خوبی که می کنیم برآورده می شن ولی دست کم می شه امیدوار بود بیشترشون به واقعیت بپیوندند حالا اون وسطا یکی دو تا آرزوی نه چندان مهم هم برآورده نشد یا سختی و مشکلی در زمینه ای به وجود اومد نباید ما رو ناامید کنه فقط امیدوارم نعمت سلامتی همیشه و همیشه برقرار باشه که از این یکی نمی شه گذشت.

سال 93 برای من سال نسبتاً خوبی بود و با همه سختی ها و شیرینی هاش گذشت اما سال 94 باز از اون سال های سرنوشت ساز در زندگی سه نفره مونه و 7-6 ماه اول سال رو ویبره ایم! جزئیات بیشتر رو به موقع خودش می گم.

سال 1394 شمسی رو پیشاپیش به همگی شما تبریک می گم، من رو هم موقع سال تحویل از دعاها و انرژی های مثبتتون فراموش نکنید.

برای کسانی که تعطیلات نوروزی دارن تعطیلات لذت بخشی رو آرزو می کنم و برای کسانی که تعطیلات ندارن و جایی زندگی می کنن که بود و نبود نوروز براشون فرقی نداره آرزوی صبر و شکیبایی دارم در غبطه خوردن به حال گروه اول!

این قسمتی از صفحه 75 کتاب « عطر سنبل عطر کاج » ه که دیشب بهش رسیدم:


در سال 1972 که به آمریکا آمدیم، نوروز یک دفعه تمام معنایش را از دست داد. دیگر هیجان نزدیک شدن به عید را حس نمی کردیم. خبری از شور و شوق مردم برای شستن پرده ها، خرید لباس نو، و آب و جارو کردن حیاط نبود. دیگر برای هجوم میهمان ها تدارک نمی دیدیم. عطر شیرینی از آشپزخانه ها، سنبل های بنفش از پشت پنجره ها، غریبه های عید مبارک گو از کوچه ها، هیجان عید از هوا، همه یکباره ناپدید شدند. در آمریکا خیلی سعی می کردیم که نوروز را جشن بگیریم اما کار سختی بود. آن موقع از سال در آمریکا تعطیل نیست و همه یا سر کار هستند یا توی مدرسه .وقتی تعطیلات ملی ات بیفتند وسط تمرین فوتبال و وقت دندان پزشک، مشکل است در حال و هوایش قرار بگیری. 


راست می گه دقیقاً همینطوره، من که بعد از چند سال، دیگه به میزان زیادی باهاش کنار اومدم ...


پ.ن. : لحظه سال تحویل امسال به وقت ایران ساعت 2:15 دقیقه صبح شنبه اول فروردین و به وقت انگلیس جمعه 20 مارچ ساعت 10:45 دقیقه شبه، مال ما بهتره، آدم سر حال تره .از تبریکات همه شما دوستان عزیزم ممنونم، می دونید که معمولاً اینطور پست ها رو به جای تک تک جواب دادن زیر پست جواب می دم، خیلی محبت دارید ...

 

 نفس مامان الان که دارم اینا رو می نویسم ساعت 3 نیمه شبه تو توی آغوش من هستی مثل همیشه سرت رو تکیه دادی به سینه ام دست هات رو دور کمرم حلقه کردی و داری از لپ تاپ قبلی من که حالا مال تو شده « نای نای نی نیا » گوش می کنی ( اسمیه که برای موسیقی بی کلام و آرامش بخش قبل خوابت به کار می بری! ) این روش به خواب رفتنته بعد از اینکه از شیر گرفتمت تو هر شب با شنیدن صدای ضربان قلب من به خواب می ری و اینقدر آرامش می گیری که تحت هیچ شرایط حاضر نیستی آغوشم رو ترک کنی و حتی برای یک دقیقه بری توی آغوش بابا.

الان یه خورده هم سرما خوردی از بابایی گرفتی و آبریزش بینی ات کلافه ات کرده، می دونم که این بار هم سرما خوردگیت خفیفه و تا چند روز دیگه که عیده خوب می شی.

این سومین بهاریه که می خوای تجربه کنی، سومین بهاریه که با تو شکوفه های بهاری رو می بینم بدون تو و قبل از اینکه تو رو داشته باشم بهارهام چه رنگی بوده مامان؟ اون موقع ها رو یادم نیست اما الان دیگه بدون تو نه بهار و نه هیچ زیبایی دیگه ای توی دنیا برای من رنگی نداره، بهار من تویی مامان، گل خوشبوی من تویی هنوزم بدن کوچولوت بوی نی نی ها رو می ده، عادتمه که سرم رو می برم توی یقه ات و عطر تنت رو با همه وجود می بلعم این عطریه که من رو مست می کنه ...

بدنت شل شده و گاهی دست و پات تکون کوچیکی می خورده آره خوابت برد عروسکم خوب بخوابی مامان، خوب بخوابی ... این چند روز رو با هم سپری می کنیم و در کنار هم سال جدید رو جشن می گیریم ...

نظرات (123)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
صبح زوودت بخیر امی عززیزم.. جالبه صفحتو رفرش کردم و نوشته جدیدت اومد دی:
وای من تازه دیدم چه اتفاقی برای عزیز خاله افتاده بوده،.. الهی بگردم خدا رو شکر بخیر گذشته...
امی اینجا چون وسط هفته نمیشه همه رو جمع کرد شنبه ها اکثر مراسم و میگیرن که اختلاف چند شب با چهارشنبه سوری داشت.. بد نبود اما عالی نبود!!
کتاب عطر سنبل عالیه خیلی دوسش دارم.
سال جدید حتما پر از خوشیها و خبرهای خوب خواهد بود... مینویسم تا ثبت بشه و کائنات دست بکار بشن... انشالا سال خیلییی خوبی پیش روی. هممونه...
برای تو و خانواده عزیزت سلامتی و آرامش و برآورده شدن آرزوهاتون رو از خداوند میخوام
میبووسمت
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 03:53 ق.ظ
جونم گل دختر؟؟؟دهنش بهتر شده؟حالش خوبه؟ایشالا که سال جدید هم برای شما سال خوب و خوش و با بهترینها همراه باشه
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 04:17 ق.ظ
پاسخ:
مرسی آره کاملاً خوب شده.
امی جون ممنون از تبریک عیدت.عید تو هم مبارک.سال نو به امید خدا برات سال پر برکتی باشه و پر از سلامتی و شادی باشه.خوشحالم که سفیدبرفی عزیزم خوب شده.برای اون فرشته کوچولو هم امیدوارم سال نو پر از شادی و بازی و روزای شیرینو دوست داشتنی کنار مامان و بابای عزیزش بباشه.ممنون از عکس سفره هفت سین زیبایی که گذاشتی.سال خورشیدی خوبی در پیش رو داشته باشی عزیزم
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 05:50 ق.ظ

در کنار دختر نازت سال خوبی داشته باشی پر ارامش که مهمترینش اینه

happy mothers day to u as well
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 06:21 ق.ظ
امی عزیزم ممنون که مارو تو لحظات خوش و آرام زندگیت شریک میکنی
ان شا الله سال 94برای شما هم پر از خیر و برکت باشه و کنار همسر و دختر گلت سلامت باشین و خندان عزیزم
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 06:33 ق.ظ
راستی مامان امی مهربون روزت مباااارک امیدوارم سفید برفی هم در آینده قدر مامان فداکاری مثل شما رو بدونه
کتاب عطر سنبل و عطر کاج هم خیلی عالیه مخصوصا شما که جز جامعه مهاجرین هستین خیلی خوب کتاب درک می کنید
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 06:42 ق.ظ
برای شما وخانواده محترم سالی پر برکت همراه با سلامتی
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 07:34 ق.ظ
سلام عزیزم
بهار ثانیه به ثانیه پیشتر می آید و اینجا کسی هست که به اندازه تمام شکوفه های بهاری برایت آرزوهای خوب دارد.
ممنون به خاطر تبریکات پیشاپیشت.
ایشاا.. عروسکت هر چه زودتر خوب بشه. و لباس عافیت به تنش پوشونده شه.
وای امی جان اسم بوی تن بچه رو بردی واقعا آرامش خاصی به آدم میده مثل بوی بهشته.من و همسرم همین الان که دخترم 6 سالشه هنوز تنشو بومیکنیم. وبه قول تو مست مست میشیم .
روزات آفتابی
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 07:38 ق.ظ
ان شاءالله سال نو برای شما و کوچولوتون سال خوبی باشه و پر از شادی
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 07:42 ق.ظ
منم سال جدید رو بهت تبریک میگم برات سالی پر از نشاط و شادی کنار خونواده کوچیک ارزو میکنم...اخــــــــــیمن عاشق اینم که یه بچه داشته باشم دقیقا همینطور که توصیف کردی تو بفلم اروم بگیره...خدا حفظش کنه براتون
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 08:20 ق.ظ
نرم نرمک میرسد اینک بهار خوش بحال روزگار
گرنکوبی شیشه غم را به سنگ هفت رنگت می شود هفتاد رنگ
امی جون
مرسی از تبریک و آرزوهات. من هم سال نو رو به شما و خونواده عزیزتون پیشاپیش تبریک میگم و امیدورام سالی پر از سلامتی و شادی و خیر و نیکی باشه براتون.
امیدوارم آخر قضیه ویبره بودن هم به خیر و سلامتی باشه و شما و همه خواننده هات بتونن شیشه غم رو به سنگ بکوبند. یادی از فریدون مشیری هم کردیم.
دوست دارم.
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 08:37 ق.ظ
سلام امی جان ممنون از دعاهای خیلی قشنگت. برای ما هم سال ۹۴ سال سرنوشت سازی هست. مخصوصا پنج، شش ماه اولش.ایشا... که تصمیم خوبی بگیریم که به صلاحمون باشه. شما هم همین طور.
اتفاقا منم دیروز کتاب عطر سنبل، عطر کاج رو دانلود کردم و تا ساعت سه شب همشو خوندم. برام جالب بود و دوست داشتم یه تصویری نسبت به زندگی در امریکا پیدا کنم.
شاد باشد و نوروزتون مبارک
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 09:21 ق.ظ
منم هزار هزار برابر آرزوهای خوبی که کردی برای تو و عزیزانت و سفید برفی کوچولوت آرزو میکنم امی عزیزم
راستی عکسی هم که گذاشتی مثل همیشه خیلی زیباست
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 09:48 ق.ظ
سلام امى جان ....
برات سال خوبى آرزو مى کنم امیدوارم روزهاى شیرینت خیلى بیشتر از روزهاى تلخ باشه و در کنار همسر و دختر نازت خوش باشید و آینده اى درخشان در انتظارتون باشه
خداوند به خانواده ات پدر و مادرت هم سلامتى بده و بزودى دوباره بتونى بیاى ببینیشون روزهاى خوبى در کنار هم داشته باشید
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 10:30 ق.ظ
سال نو شما هم مبارک ..... امیدوارم در سال 94 کلی اتفاق خوب براتون بیفته
سومین بهار زندگی نی نی هم پر از عطر خوش زندگی باشه
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 10:46 ق.ظ
امى عزیزم بهترین هارو برات آرزو میکنم ایشالا هر چى پیش میاد براتون بهترین باشه،آرامشى که از فرزند عزیزت گرفتى حتى خوندنش هم به من آرامش داد ببوسش،شاد و سالم باشید هر جا که هستید
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 11:13 ق.ظ
امی عزیز از صمیم قلب آرزو میکنم کنار خانوادت سال خوب وپر باری برات باشه ومن هم پیشاپیش سال نو رو تبریک میگم
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 12:42 ب.ظ
سلام امی نازنین.ایشالا امسال سال خوبی باشه،برای همه همه... همچنین برای خودم، بهتر از 30سالی که گذشت با دلتنگی های رقم به رقم... ممنون از تو نازنین دتر که اونجا هم هستی واسمون آرزوی سلامتی وشادی داری، موفق باشی...
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 01:47 ب.ظ
سلام امی عزیزم،
ممنونم از تبریک و دعاهای قشنگ
امیدوارم که تک تکشون برآورده بشه.
منم سال نو رو به شما و خانواده عزیزت تبریک میگم
دیگه ما هم کم کم داریم ساک میبندیم که بریم شهر پدریمون و شروع سال جدید رو پیش هم باشیم.
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 02:16 ب.ظ
امی عزیز سلام
از بابت جواب کامنت قبلیت بگم که خواهش میکنم کاری نکردم
منم سال نو و عید نوروز رو بهت تبریک میگم
امیدوارم سال بسیار خوبی در کنار خانواده داشته باشی
من فکر میکنم سال تقریبا سختی رو دارم چون باید زحمت زیادی بکشم برای کنکور دکتری سال بعد... برام دعا کن زیاد
بهارت قشنگ
موفق باشی
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 02:16 ب.ظ
پاسخ:
خوندن برای دکتری خیلی سخته ایشالا برنامه ریزی دقیقی داشته باشی و بتونی موفق بشی.
راستی یه مطلبی یادم رفت
حالا که فرصت کتاب خوندن داری کتابای "میچ آلبوم" رو بخون کتاب "سه شنبه ها با موری" و " پنج نفر در بهشت ..."
همینطور کتاب "یگانه" ی ریچارد باخ نویسنده جاناتان مرغ دریایی کتابش عالیه انگلیسی ش میشه one
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 02:22 ب.ظ
پاسخ:
مرسی برای معرفی این کتاب ها رو هم در نظر می گیرم .
امى عزیزم پیشاپیش سال نو رو بهت تبریک میگم و از صمیم قلب از خدا میخوام سال 94 جز سالهاى طلایى و به یاد موندنى براى شما و عزیزانت باشه.
اى جونم عروسک کوچولو انشاله خدا براى هم نگهتون داره و هزاران بهار رو به زیباىى و شادمانى با هم بگذرونید.
دوستت دارم.
شاد و مانا باشید.
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 02:36 ب.ظ
سلام
سال نو شما هم پیشاپیش مبارک! خوشحالم که سال ٩٣ با شادی برات تموم میشه و آرزوی سال های زیباتر و شادتری رو برای خودت و عزیزانت دارم. امیدوارم سال ٩٤، و البته همه سال های پیش رو، سرنوشت به بهترین شکل براتون رقم بخوره.
درست میگی، شادی و غم همیشه همراه با هم هست، مهم اینه که دیدمون رو به زندگی عوض کنیم و به ناراحتی ها اجازه ندیم بیش از اندازه غمگینمون کنن و نذاریم همین لحظات کوتاه زندگی رو که می تونیم در کنار عزیزانمون لذت ببریم و اونا رو هم شاد کنیم ازمون بگیرن.
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 02:46 ب.ظ
ایشالله سال خوبی برای تو هم باشه امی جان .
ادامه مطلبهات رو خیلی دوست دارم .
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 02:58 ب.ظ
Salam Emi azizam, Saale noye to ham mobarak baashe. Ishalla emsaal be hameye arezoohaye ghashanget beresi va az har nazar baratoon sale khoobi baashe. Kheili tozihe jalebi bood raje be falsafeye name daram va amoo norouz
Vay ke cheghad in halathaye bacheha va mamanha ro doost daram. Ye lahzehayi ke faghat male khodetoon dotast. Sale noye khanoom kocholoo ham mobarak.
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 03:30 ب.ظ
این سوالیه که منم از خودم می پرسم واقعا قبل از نفسم اصلا زندگی کردم ؟: : : :به سلامتی همه بچه های دنیا امیدوارم توی این سال جدید همه بچه ها توی سلامت کامل باشن و آغوش هیچ مادری خالی نشه آمین
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 03:53 ب.ظ
امى عزیز من 94 براى شما هم خوب باشه ایشاالله..
عاااشق این ادامه مطلباتم
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 03:56 ب.ظ
آی آ ی آی آی آی
آخ آخ آخ آخ آخ آخ

حیف و صد حیف که نتونستم عکساتونو ببینم میگی چرا
اول اینکه در حال حاضر ایمیل ندارم
و دوم اینکه داشتم خونه تکونی میکردم اونم واسه خانواده همسر ( آخه من هنوز عروسی نکردم اگه خدا بخواد قراره تو اردیبهشت عروسی کنیم ) حالا واسه مامان خودم میشه از زیر کار در رفت ولی واسه مادر شوهر تو رو درواسی قرار میگیرم نمیدونی چقدر دست و پا و کمرم درد گرفت که بی سابقه بود چون همه زندیگیش شست بگذریم

و اما من چقدر افسوس خوردم که سعادت نداشتم امی و دخترک نازش که نوشته هاش رو واسه همسر و خواهر و دختر خالم تعریف میکنم رو ببینم زمانی یادم اومد که کار از کار گذشته بود

خبر مهمی که میخوام بهت بدم اینه که چند شب پیش با اینکه ندیدمت خواب تو و دخترت دیدم خیلی برام جالب بود
امی جان میدونم نمیشه ولی چقدر امکانش هس که دوباره عکساتونو بزاری؟ و میشه لطف کنی رمز رو به منم بدی؟
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 04:00 ب.ظ
پاسخ:
رمز رو که برات می فرستم سایین البته ایمیلت رو نذاشتی برام ولی عکس ها رو نمی تونم دوباره بذارم همه رو حذف کردم نمی شه دوباره 20 تا عکس رو ادیت و آپلود کنم قول نمی دم ولی شاید در آینده باز هم از خودم عکس بذارم برای کسانی که نتونستن ببینن.
تو همیشه محبت داشتی عزیزم.
البته ایندفعه ایمیل میدم
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 04:39 ب.ظ
سلام امی جان پیشاپیش سال نورا به شما تبریک میگم وآرزو میکنم بهترین ها در این سال برای شما وخانواده اتفاق بیافتد.شاید بریم مسافرت و مدتی نباشم.خودت ودختر گلت را می بوسم .شاد باشید
سه‌شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 04:57 ب.ظ
1 2 3 4 5 >>


  • جعبه جادویی