X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

من و همسرم در اروپا

مژده به مشمولین سربازی مقیم خارج از کشور

امروز صبح خبر خیلی خوشی شنیدیم. گویا قراره قانون سربازی برای مشمولین خارج از کشور عوض بشه و متولدین سال هایی که اعلام شده می تونن تا پایان امسال خدمت سربازی رو بخرن!!!! اصلاً باورم نمی شه، نمی دونم همین الان از خوشحالی بالا و پایین بپرم یا صبر کنم قانون جدیدشون رو قطعاً اجرایی کنن بعد بالا و پایین بپرم؟! باورم نمی شه که قضیه سربازی همسر به همین راحتی درست بشه و دیگه غولی به نام سربازی و مشکل رفت و آمد به کشور یا استخدام دائم جلوی چشممون نباشه، آخه سال دیگه آخرین سالی بود که همسرم طبق قانون قبلی اجازه تردد به کشور داشت اما اگه سربازیش رو بخریم دیگه خیالمون راحتِ راحت می شه، مینو بدووووووو اون دفعه تو خبر خوش اجازه تردد مشمولین رو به من دادی حالا من خبر خریدش رو به تو می دم امیدوارم سال تولد همسرت بین 55 تا 68 باشه و این قانون شامل حال شما هم بشه در این صورت دیگه بی حساب شدیم!

این متن خبره ( از سایت تابناک ) هر کی به دردش خورد شیرینی من یادش نره! :


حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: از بین هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور، متولدین سال‌های 55 تا 68 می‌توانند تا پایان امسال نسبت به خرید سربازی خود اقدام کنند.

حسن قشقاوی که همراه هیئت مجلس شورای اسلامی به نیویورک سفر کرده است، افزود: البته چنین تسهیلاتی برای این افراد در داخل ایران وجود ندارد و هدف تسهیل تردد هموطنان مقیم خارج است.

معاون وزیر امور خارجه درباره تردد دانشجویان مشمول نیز گفت: حتی اگر افرادی که سربازی را خرید نکنند و دانشجویان مشمول هستند، می‌توانند سه بار در سال به کشور تردد کنند و بر اساس این طرح، دیگر هیچ مشکلی‌ برای ورود هموطنان عزیزمان به داخل کشور نیست.

قشقاوی درباره دیگر تسهیلات برای ورود هموطنان به کشور گفت: مشکلات یا بهانه‌هایی برای کم بودن تردد هموطنان مقیم خارج به وطن وجود داشت که بررسی‌ شد و با دستور رئیس جمهور، مصوبه بسیار خوبی‌ داشته‌ایم.

معاون کنسولی و مجلس وزیر امور خارجه درباره موضوع چند تابعیتی برای ایرانیان مقیم خارج گفت: علیرغم آنکه ایران از نظام حقوقی تک تابعیتی پیروی می‌کند و تابعیت ایرانی‌ برای ما اصل است، اما از این پس هیچ ضرورتی ندارد که از هموطنان به هنگام ورود به کشور درباره تابعیت دیگرشان سؤال کنیم یا بخواهیم بدانیم که در جیب دیگرشان چه گذرنامه‌ای است.

وی افزود: ملاک برای ما گذرنامه ایرانی‌ است و به هیچ وجه، هیچ یک از ماموران ما از ارگان‌های مختلف حق ندارند که گذرنامه هموطنی را با هر بهانه‌ای به محض ورود و در فرودگاه ضبط و یا درباره جزئیات مسائل تابعیتی و دیگر مسائل آنان پرس و جو کنند. 

قشقاوی تاکید کرد: صرف اینکه هویت ایرانی‌‌ هموطنان محرز شود که البته حتما باید گذرنامه داشته باشند چون مهر ورود و خروج خواهد خورد، ولی‌ برای ما اصل ضرورتاً حتی اینگونه مدارک نیست، یعنی‌ مدارکی مثل گذرنامه نیست، بلکه صرف احراز هویت که طرف واقعاً ایرانی‌ است، ولو با یک شناسنامه و یا یک کارت و اینکه فارسی زبان ملت دیگری نیست، همان مجوز ورود به داخل کشور است، یعنی‌ از این جهت ما این را بهانه‌ای برای عدم ورود ندانسته‌ایم.

وی افزود: ما حساب ویژه‌ای را برای هموطنانمان در خارج از کشور باز کرده‌ایم چون ما بین شش تا هفت میلیون ایرانی‌ در خارج از کشور هستند و به ویژه به هموطنان مقیم آمریکا تاکید کرده‌ایم که شما را یک پل بزرگی‌ برای دو فرهنگ و دو تمدن می‌دانیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: این دسته از هموطنان ما می‌توانند به خوبی‌ نقش این پل بزرگ را در ارتباط فرهنگی‌ و انسانی‌ با کشور‌های مقیم ایفا کنند. 

وی افزود: ما دعوت می‌کنیم از این عزیزان که به سرزمین مادری خود بیشتر تردد کنند و حتی اگر مایل به سرمایه‌گذاری هستند، اصراری بر این نیست که حتما برگردند به داخل ایران و می‌توانند هرکس در جایگاه و محل سکونت کنونی خود بماند، ولی‌ در عین حال می‌توانند یک نقش بسیار مثبتی برای کشور داشته باشند. 

قشقاوی رشد و بالندگی ایران اسلامی، تمامیت ارضی، توسعه و امنیت ملی‌ را از آمال همه ایرانیان دانست و گفت: همه ایرانیان در داخل و خارج از کشور از چنین اصولی تبعیت می‌کنند و این می‌تواند محور بسیار ارزشمندی تلقی شود که به سرزمین مادری تردد بیشتری کنند و در بخش مادی، معنوی و فرهنگی‌ سرمایه‌گذاری‌های بهتری انجام دهند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پایان گفت: فکر می‌کنیم بیش از 97 درصد از هموطنان برای تردد به داخل کشور هیچ مشکلی ندارند و ممکن است دو یا سه درصد بعضا پرونده‌ای در محاکم داشته باشند.

ما به محض اینکه برگردیم تهران می ریم از حوزه نظام وظیفه مرکزی پرس و جو می کنیم، هر کی هم خبر جدیدی داره به من اطلاع بده لطفاً.

چند روز پیش هم که سفارت بریتانیا در تهران و سفارت ایران در لندن باز شدن و خبرش خوشحالمون کرد حالا دیگه خانواده هامون برای سفر به انگلیس مشکلی ندارن و می تونن راحت از خود تهران ویزا بگیرن. این قضیه خرید خدمت هم چهارمین خبر خیلی خوشی بود که توی سفر به گوشمون رسید، به به چه سفر خوبیه امسال، همش خبر خوش داریم می شنویم ما منتظر پنجمیش هستیم، کائنات یالا!


  • جعبه جادویی